EU overlegt over toekomst auto-industrie
vrijdag 31 januari, 2025De strategische dialoog tussen onder andere fabrikanten, leveranciers, sociale partners en meerdere EU-commissarissen, onder wie Wopke Hoekstra, is gisteren van start gegaan. Tijd dat ook in Nederland de toekomst van de auto-industrie ‘chefsache’ wordt, vind RAI Vereniging. Want dat is het allerminst.
RAI benadrukt in een persbericht dat er ook voor Nederland veel op het spel staat. De Nederlandse automotive industrie vertolkt zowel nationaal als internationaal een vooraanstaande rol. Nederland is niet alleen een belangrijke producent van zware bedrijfswagens, maar ook een grote leverancier van kennis en onderdelen voor de grote auto- en automotive-fabrieken in Duitsland en andere delen van Europa.
Nederlandse toeleveranciers spelen bovendien een vooraanstaande rol in batterijtechnologie, voertuigsoftware en smart mobility-oplossingen. Volgens RAI-voorzitter Frits van Bruggen gaat het om veel banen en een groot economisch belang. “In onze Europese hoofdstad Brussel, in de VS en in Duitsland is de toekomst van de auto-industrie inmiddels ‘chefsache’. Het alarmerende rapport van Mario Draghi over het concurrentievermogen van de EU – vooral ten opzichte van China en de VS – heeft daarin een belangrijke rol gespeeld. Vanuit Den Haag is het echter erg stil. Het zou goed zijn als de Nederlandse politiek dezelfde urgentie gaat voelen”, stelt Van Bruggen.
Sterke positie in batterijtechnologie
Het overleg dat nu plaatsvindt, noemt Van Bruggen goed. Op 5 maart moet er een plan uitrollen. Maar nu moet er volgens hem ook een vuist op tafel komen vanuit Nederland. Het kabinet moet zich in Brussel explicieter uitspreken over het belang van een concurrerende, innovatieve en duurzame automotive sector. Dit betekent directe betrokkenheid bij de strategische dialoog en intensievere samenwerking met andere koplopers zoals Duitsland, Frankrijk en Zweden. Van Bruggen: “We moeten samen een vuist maken.”
Daarnaast moet het kabinet zich meer inzetten voor bedrijven die investeren in duurzame mobiliteit en productie-innovatie. Gebeurt dat niet of onvoldoende, dan dreigt Nederland investeringen mis te lopen, omdat landen als Duitsland, Frankrijk en de VS gunstiger voorwaarden hanteren. Met Brainport Eindhoven, de Automotive Campus en kennisinstituten als TNO en TU Delft heeft Nederland een sterke positie in batterijtechnologie en elektrisch rijden. RAI Vereniging vraagt het kabinet structureel te blijven investeren in deze ontwikkelingen en de laadinfrastructuur, de knelpunten op het gebied van netcongestie zo snel mogelijk op te lossen en de toegang tot Europese innovatiegelden te verbeteren.
De auto-industrie biedt in de EU werk aan meer dan 13 miljoen mensen en is goed voor ongeveer 7% van het bbp. In Nederland gaat het om 75.000 banen en een jaarlijkse omzet van ongeveer 40 miljard euro.
Categorie: Overheid / Politiek



