‘Consolidatie verhuurmarkt onvermijdelijk’
maandag 26 juni, 2023De marktomvang en omzet van de Nederlandse verhuurmarkt zullen de komende 7 jaar stijgen, maar dat geldt ook voor de kosten, waardoor de marges en het verdienmodel onder druk komen te staan en consolidatie onvermijdelijk lijkt. Het een en ander blijkt uit een BOVAG-netwerkstudie van de autoverhuurmarkt uitgevoerd door KPMG.
Bij alle klantgroepen van de autoverhuurders is groei te verwachten. Vooral groot-zakelijk, Nederlandse en internationale toeristen zijn belangrijke drivers bij het aantal verhuurdagen. De verwachte groei in de zakelijke markt zit hem vooral in de (verdere) flexibilisering van de vloot. Door de groei van het aantal werknemers en de toenemende behoefte aan flexibele mobiliteit stijgt de vraag naar huurauto’s. Vooral bij mkb en zzp’ers stijgt het aantal verhuurdagen bij bestelwagens, als gevolg van de komst van Zero Emissie Zones. Maar ook de stijgende kosten van autobezit en groei van het aantal internationale/zakelijke reizigers via luchthavens doen een duit in het zakje.
Volgens de onderzoekers groeit de omzet (verhuurdagen x dagprijs) op Nederlandse autoverhuurmarkt in de periode tot 2030 met 6 procent per jaar. Maar de huurtarieven zullen ook stijgen, onder meer veroorzaakt door toenemende bedrijfskosten en afschrijvingen. Ook de impact van dynamische prijzen, toenemende concurrentie en de verschuiving van het aandeel zakelijk en particulier spelen een rol bij deze prijsstijgingen. Momenteel liggen de zakelijke tarieven 15 procent onder particuliere tarieven. Oorzaken zijn volumekortingen en een langere verhuurlengte. De verwachting is dat dit verschil (minstens tot 2030) blijft.
Deelauto geen vervanging van de huurauto
Maar de onderzoekers verwachten dus wel een consolidatie in de verhuurmarkt, vooral door de toenemende bedrijfskosten. Ook is de restwaardeontwikkeling onzeker en is er een gerede kans op oplopende afschrijvingen. Verhuurbedrijven hebben in de toekomst bovendien minder aankoopkanalen voor voertuigen. Verder is de verwachting dat de vraag naar vervangend vervoer afneemt, omdat er minder onderhoud nodig is aan elektrische auto’s. Lokale verhuurders gaan naar verwachting marktaandeel verliezen ten gunste van nationale verhuurders. De concurrentie neemt toe door consolidatie van die lokale autoverhuurders en door toenemende invloed van autofabrikanten.
Ook meegenomen in het onderzoek: deelconcepten. Die hebben vooralsnog met het huidige verdienmodel moeite om winstgevend te worden. Wel zal de vraag naar deelauto’s naar verwachting stijgen. Daarbij blijkt de deelauto geen vervanging van de huurauto, maar veeleer een aanvulling op het OV of incidentele behoefte aan een (extra) auto.
Kijk op de site van de BOVAG voor meer info over de netwerkstudie
Categorie: Huur & Deelauto's



