Groei autoleasemarkt komt tot stilstand
zondag 8 maart, 2026Na vele jaren van mooie groeicijfers is het VNA-autoleasepark in 2025 met slechts een heel klein plusje (+0,3 procent) gestegen. Binnen die stabilisatie zet een duidelijke trend door: verdere elektrificatie van het zakelijke wagenpark, terwijl dit stagneert bij particulieren.
Het autoleasepark groeide sinds 2020 met 20 procent, maar die groei vlakt in 2025 dus af. Het komt vooral door de daling van 2,5 procent van private lease en de daling bij de leasebestelwagenpark (- 1,5 procent). Het aantal zakelijke personenauto’s in lease groeide in 2025 met 1,6% tot 873.500 voertuigen.
Van alle nieuw geregistreerde zakelijke personenleaseauto’s was in 2025 een goede 57% volledig elektrisch. In 2024 was dat nog 48,2%. De verwachting dat het bijtellingsvoordeel zou stoppen per 2026 zorgde voor extra instroom aan het einde van het jaar. Tegelijkertijd stagneerde de elektrificatie in private lease. Volgens VNA als gevolg van grote onzekerheid, uitblijven van gerichte stimulering en wispelturig overheidsbeleid.
Gekoesterd
Volgens Renate Hemerik, voorzitter VNA, heeft de zakelijke markt – vooral de grotere bedrijven – haar verantwoordelijkheid genomen en de laatste jaren fors ingezet op elektrisch rijden. “Maar die beweging is geen vanzelfsprekendheid en moet gekoesterd worden”, aldus Hemerik.
Bovendien fungeert de leasemarkt volgens haar als vliegwiel in de transitie. “Wij brengen nieuwe zakelijke elektrische auto’s op de weg en zorgen vervolgens voor de doorstroom naar de tweedehandsmarkt. Zonder een sterke leasemarkt komt die verduurzamingsmachine simpelweg tot stilstand.”
De ingezette verduurzaming kan bovendien door frequent wisselend en onvoldoende doordacht overheidsbeleid, gecombineerd met het ontbreken van stimulering, onder druk komen te staan, benadrukt Hemerik. “De markt schreeuwt om consistent en voorspelbaar langetermijnbeleid. Als bedrijven en consumenten het gevoel krijgen dat spelregels voortdurend veranderen, bestaat het risico dat zij het vertrouwen verliezen en kiezen voor uitstel of voor minder duurzame alternatieven. Een transitie van deze omvang vraagt om stabiliteit, niet om steeds nieuwe fiscale verrassingen.”
Pseudo-eindheffing
Daarbij zit de VNA ook niet te wachten op de pseudo-eindheffing op brandstof-aangedreven auto’s die de druk op elektrificatie zal opvoeren. Het brengt zelfs serieuze risico’s met zich mee, denkt Hemerik. “Denk aan uitwijkgedrag, het nog snel kiezen voor fossiele auto’s, knelpunten rond voorloop- en vervangende auto’s en extra druk op laadinfra en netcongestie die nu al onder spanning staat. Harder duwen dan de markt kan absorberen, werkt contraproductief.”
De brede middengroep die nu moet elektrificeren heeft behoefte aan zekerheid en een realistisch pad voorwaarts, schetst VNA. “Geef ondernemers en consumenten meerjarige duidelijkheid, dan levert de leasemarkt, zoals zij dat al jaren doet, een doorslaggevende bijdrage aan een schoner Nederlands wagenpark.”
Categorie: Marktcijfers / brancheberichten




