Private lease nog te veel ‘Groupon-model’
maandag 4 april, 2016Private lease zit duidelijk in een opwaartse spiraal, zegt Max Erich van ING Economisch Bureau. Nu al is ongeveer 11% van de particuliere nieuwverkopen een private leaseauto. Maar om private lease toekomstbestendig te maken, moet het minder een actiematig Groupon-model worden. Wachten is het op een partij die met een goed, vraaggestuurd model komt.
Wie wordt de Zalando van de private lease? Dat vroeg Erich zich af in zijn presentatie tijdens de bijeenkomst van Automotive Insiders over private lease deze middag. Erich is een van de opstellers van het vorig jaar gepresenteerde ING-onderzoek over private lease. Daarin werd voor het eerst de mogelijke omvang van private lease geschetst: 100.000 private leasecontracten in 2020. Dat aantal lijkt nu aan de krappe kant; eind 2015 stond de teller al op 36.000. Toch durft Erich nog geen nieuwe verwachtingen te geven; daarvoor moet de markt zich eerst verder ontwikkelen tot een volwassen e-commerce markt.
Die verdere ontwikkeling van private lease zal vooral afhangen van de aanbieders. Tot nu toe zijn partijen vooral gefocussed op de korte termijn, waarbij de aanpak vooral aanbodgedreven is. Het Groupon-model, aldus Erich. Een model dat op zijn retour is. De toekomst is aan partijen die een meer vraaggestuurd model hanteren. “Waarbij partijen moeten accepteren dat de marges laag zijn. Succesvolle aanbieders moeten vooral hun supply chain optimaal op orde hebben, waarbij data – van de markt en van de klanten – key is. Prijs alleen is zeker niet alleen bepalend voor succes.”
Aangezien private lease een vorm van e-commerce is, verwacht Erich dat er op een gegeven moment een Zalando voor private lease opstaat. Waarbij overigens ook de occasion niet moet worden vergeten. “In het Verenigd Koninkrijk zijn er momenteel veelbelovende initiatieven. Het kan weleens net zo groot worden als ‘nieuwe’ private lease.”
In de groei van private lease kan de overheid ook nog weleens een rol gaan spelen, zegt Erich. Tenminste als het, net als bij zakelijke lease, private lease als sturingsmechanisme wil inzetten om de CO2-uitstoot van het Nederlandse wagenpark omlaag te brengen. Want het grote voordeel van private lease is dat het de leeftijd van het wagenpark omlaag brengt – en dus de CO2-uitstoot. “De zakelijke bijtelling als sturingsmethodiek heeft uit milieuoogpunt maar bar weinig opgeleverd. Wie weet wordt private lease wel een nieuw instrument van de overheid?”
Categorie: Private lease / Auto-abonnementen




